Produkty
Produkty
Perské koberce jsou vedle tureckých a afghánských koberců nejznámějšími ručně vázanými orientálními koberci. Perské koberce se běžně označují jako koberce z dnešního Íránu, které mají květinové vzory a zářivé barvy. Přísně vzato se kočovné koberce ručně vázané v Íránu nepočítají mezi klasické perské koberce, protože jsou obvykle vázány v tmavších barvách a geometrických vzorech.
Termín perský koberec jako takový byl pro koberce zachován, i když politicky již několik desetiletí převládá označení země jako Írán. Perský koberec je - jak již bylo zmíněno - charakteristický svými květinovými vzory. Velká rozmanitost perských koberců je pojmenována podle jejich provenience, měst a vesnic.
Írán je mnohonárodnostní země a spojuje v sobě mnoho kultur. Ázerbájdžán je považován za jednu z kolébek íránského kobercového průmyslu. Dokumenty dokazují, že perské koberce a kilimy jsou staré nejméně 1200 let. Za vlády Seldžuků se uzlařské řemeslo stalo známým v Persii. Největšího rozkvětu dosáhly tradiční perské koberce za Safavidů, kteří tuto uměleckou formu obzvláště podporovali. Až do 15. století se používaly téměř výhradně geometrické motivy. Poté se stále častěji objevovaly rostliny a rozmáchlé arabesky. Inspirovaly se tehdy rozšířenou uměleckou formou miniaturní malby. Od té doby je umělecký návrh koberce jasně oddělen od vlastního provedení uzlíkářské práce. Talentovaní kreslíři vytvářeli vzory uzlů perských koberců na kartonu nebo papíře, které se staly předlohou pro vazbu. Perské koberce, které známe dnes, pocházejí většinou z období šáhů. Za vlády perského šáha získal perský koberec velký význam jako vývozní artikl a dnes je neodmyslitelně spjat s perskou tradicí.
Kromě výše uvedených proveniencí existuje nespočet dalších menších měst a vesnic, podle kterých jsou perské koberce pojmenovány. Dokonce i mnozí odborníci mezi nimi jen stěží rozlišují. Největší rozdíly mezi jednotlivými proveniencemi jsou:
Lze je však srovnávat podle použitých materiálů a symetrických a asymetrických tzv. perských uzlů. Například isfahánský koberec a koberec Gabbeh jsou dva perské koberce, které se od sebe vzhledově velmi liší. Isfahánský koberec je jedním z nejkrásnějších a nejbarevnějších perských koberců. Koberec Gabbeh je naopak poměrně jednotvárný, protože se jedná o jednobarevný vlněný koberec.
Pro milovníky koberců je vždy k dispozici řada jedinečných koberců, které vyhovují příslušným vysokým nárokům. Jedno je jisté: Koupě pravého perského unikátu, ať už do obývacího pokoje nebo do ložnice, vnese do vašeho domova exotický nádech. Svět perských koberců navíc nabízí široké pole, ve kterém se jako laik můžete rychle ztratit. Malé, sotva znatelné rozdíly mohou mít někdy velký význam. Najít skutečného odborníka na perské koberce, který se vyzná i v menších a starších proveniencích, je dnes obtížné.
Klasické perské koberce jsou výhradně vázané v květinových a vázovitých vzorech a obvykle jsou uprostřed zdobené krásným ornamentem nebo medailonem. Perské koberce s průchozím vzorem, tj. s opakujícím se motivem, jsou vzácnější. Rám kolem perského koberce je takzvaný lem. Podobně jako rám obrazu obepíná ornament koberce a dává mu obdélníkový tvar. Aby se mohl projevit velkolepý efekt těchto vzorů, je hustota uzlů o něco vyšší než u jiných orientálních koberců. K barvení panenské vlny se používají přírodní a rostlinná barviva, která prokázala svou trvanlivost a krásu oproti syntetickým barvivům. Například modrá barva perských koberců se získává z indiga. Často používané barvy jsou například červená, béžová a modrá. Pro perské koberce jsou však oblíbené i barvy jako tyrkysová, hnědá, růžová nebo žlutá.
Koberce barvené rostlinnými barvivy často získají svou skutečnou krásu až časem, protože barviva se časem stávají jednotnějšími a harmoničtějšími. Staré a starožitné perské koberce jsou proto mezi sběrateli a nadšenci obzvláště vyhledávané a mohou proto dosáhnout vyšší hodnoty než nové perské koberce. Například koberec Kirman byl na londýnské aukci v roce 2010 prodán za neuvěřitelných sedm milionů eur a od té doby je považován za nejdražší perský koberec na světě. Krátce předtím byl tento koberec nevědomky zařazen do nabídky za 900 eur.
Pro laika není snadné rozlišit originální perský koberec od ručně vázaného koberce například z Indie nebo Pákistánu, protože rozpoznání nejdůležitějších rozlišovacích znaků vyžaduje velké zkušenosti. Indické koberce často působí velmi dokonale a přizpůsobeně, zatímco perský koberec má přirozenou autoritu, která dává pocit jedinečnosti a hodnoty. Objektivní rozlišovací znaky mohou bohužel obvykle rozpoznat pouze odborníci. V případě otázek týkajících se původu je proto vhodné požádat o radu odborníka. Naše informace o původu koberců najdete na podrobných stránkách. Samozřejmě můžeme na požádání vystavit také certifikáty pravosti.
Péče o perské koberce bývá velmi snadná. Pokud se nejedná o extrémně jemný nebo drahý perský koberec, každodenní nošení a týdenní vysávání mu neublíží po celá desetiletí. Přírodní rostlinná barviva, hustá vazba a přírodní mastnota panenské vlny poskytují ochranu, takže většina nečistot do koberce vůbec nepronikne. V základech se mohou časem usazovat pouze nejmenší částice písku a prachu. Aby se z perského koberce odstranily i ty nejmenší prachové částice, doporučuje se čistit koberec každých 3-5 let profesionálním pracím prostředkem.
V každodenním životě znají perské koberce jen dva nepřátele: červené víno a roky slunečního svitu. Skvrny od červeného vína lze ošetřit, ale čištění je časově velmi náročné, a proto představuje nezanedbatelný nákladový faktor. Abyste zabránili jednostrannému vystavení koberce slunečním paprskům, pomáhá často otáčet koberec v rovnoměrných intervalech tak, aby byly obě strany vystaveny podobnému množství slunečního světla. Slunce nemusí nutně vést ke snížení hodnoty koberce. Mnoho starých a starožitných perských koberců se stalo obzvláště krásnými a cennými až díky rovnoměrnému vystavení slunečnímu světlu. Některé perské koberce se dokonce dlouhodobě vystavují slunci, aby barva získala jasnější a vyváženější lesk. Pokud se perský koberec dostane do kontaktu pouze s vodou, obvykle jej stačí důkladně vysušit z obou stran. Koberec se bude na mokrém místě několik dní zvedat, protože osnova se vlivem vlhkosti rozpíná. Jakmile vlhkost z koberce unikne, osnova se opět usadí a koberec se nezmění. Je třeba se vyvarovat silného tření skvrn od vody za sucha nebo používání čisticích prostředků, protože obojí může perský koberec poškodit. V případě skvrn od kávy nebo koly byste měli co nejdříve kontaktovat odborníka. Skvrnu můžete ošetřit sami pomocí vlažné vody a prostředku na mytí nádobí. Předtím byste však měli požádat o radu odborníka.
U našeho výběru klasických perských koberců vždy hledáme vynikající kvalitu uzlíkování a vlny. To je nezbytné, aby barvy a vzory dlouho vydržely a dělaly vám radost. Nabízíme vám ucelený průřez světem perských koberců: Vše od Nain po Loribaft si můžete objednat online. Pokud jste však svůj vysněný koberec nenašli nebo máte další otázky týkající se koberců z Íránu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zašleme návrhy, které odpovídají vašim představám. Pokud si chcete koupit perský koberec, nabízíme 30denní lhůtu na vrácení zboží a bezplatnou dopravu tam i zpět. O našich standardech kvality a vstřícnosti k zákazníkům svědčí i certifikace známou značkou TrustedShops. Kromě toho si můžete prohlédnout recenze ostatních zákazníků.